11/23/2013

Christmas in my heart

Untitled
Photos via Pinterest

Väljas sajab vihma ja ilusat valget lumekatet vist veel oodata pole. Samas ei saa ka öelda, et ma sel aastal seda mõnusat sooja sügist nautinud poleks - hoopis vastupidi, mul on väga hea meel tegelikult, et ilmad on soojad püsinud ja lund ka veel maha pole tulnud. Aga jõulud on vaieldamatult mu lemmikpüha kogu maailmas ning ühedki jõulud ei tohiks mööduda ilma lumevaibata, nii et varsti hakkan seda ka juba ootama. Igavese jõulufanatina unistasin tegelikult salaja jõuludest juba septembris, kui alles T-särkide väel ringi käia võisin, kuid nüüd, kui Tallinnas juba jõuluturgki avati, ei tundu vist enam imelik oma pühadeootusest ka kõva häälega rääkida ning teha selle väljendamiseks üks good old Pinteresti kollaaž...

 xxx

I can't say that I haven't been enjoying this great warm autumn weather we've had here this year - I'm glad it's been so warm and without snow so far. But on the other hand Christmas is my favorite holiday and no Christmas should be without snow, so I guess fairly soon I'm starting to look forward to that as well. As a big Christmas fan I was secretly dreaming about the holidays already in September when I was still wearing short sleeves but now it doesn't really seem so weird to talk about my excitement out loud anymore. And to express my excitement towards the holidays a good old Pinterest collage is definitely in order. 

6 comments:

 1. jaa... ostsin eile piparkoogitaigna ära ja täna tõime ühe mõnusa käbidega männioksa tuppa ning jõulukuuskki sai põhimõtteliselt välja valitud. kingitustega peaks vaid usinamalt tegelema, sest enam pole üldse palju jäänud ju :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. mm kuuselõhna tahaks küll juba tuppa...

   Delete
 2. Really nice article!

  It will mean a lot if you have time to check our blog and maybe follow us if you like it ?

  Hope to see you soon on it!

  Emily from Pretty Tiny Things

  ReplyDelete
 3. I feel pretty much the same! I really enjoy fall and I don't want to hurry up winter and extra cild weather. But I'm very exsited about the holiday season and I start to look up in the sky once in a while waitingfor snow:)

  Xx

  Alexandra

  www.fashion-bridge.blogspot.com

  ReplyDelete
 4. love the pisc, are very inspired <3
  can't wait till Xmas now;)
  following, kisses x
  http://fashiongirlfromtown.blogspot.co.uk/

  ReplyDelete
 5. Christmas is my favourite as well..great pics, I love the second one!

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...